Parťák do nepohody

Máte doma toho čtyřnohého, chlupatého, přítulného, vrnícího, hravého, ale i svéhlavého, hrdého, urážlivého, útočného miláčka? Ano, myslím kočku. Lidé ji obvykle milují nebo nenávidí. Jedni po nich hází v noci pantofle, když se jim mrouskají pod okny, druzí sbírají po ulicích opuštěná koťátka a nosí si je domů.
Říká se, že chlap, který má rád kočky, je výborný milenec. S kočkou se totiž musí zacházet trochu jako s ženskou. Proto možná i ženy kočkám o něco více rozumějí než muži.

kočka

Permanentní starost?

Kočky mají tu výhodu, že se o ně nemusíte neustále starat. Celkem dobře si vystačí samy. Ideální je, pokud jsou alespoň ve dvou. Proto je to zvíře vhodné do bytu i do domku se zahradou pro lidi, kteří jezdí často pryč na víkendy nebo na služební cesty. Kočce stačí nasypat plnou misku žrádla, zajistit dostatek vody a můžete ji na pár dní opustit. Pravděpodobně většinu času bez Vás prospí. Doma je třeba jí dát k dispozici kočičí záchod, ideálně krytý, aby nerozhrabávala podestýlku po celém pokoji a nešířily se z něj nelibé pachy.

Musíte ho také pravidelně čistit, protože kočky jsou velmi čistotné a na zanesený záchod už potom nechtějí chodit. Je-li dostatečně velký, tak Vám ale pár dní také vydrží.

pohovka

Máte-li tohle svéhlavé zvířátko doma, tak jste si jistě všimli, že Vám občas okusuje některé druhy kytek, případně se venku krmí travou. Čistí si tak žaludek. Používá trávu jako dávidlo, aby se zbavila chuchvalců chlupů, které se jí zákonitě do těla dostaly při její až úzkostlivé péči o sebe samu. Existuje dokonce jedna speciální „kočičí trávašanta kočičí, která se dá doma vysadit do truhlíku nebo květináče a kočky se pak budou věnovat výhradně jí a nechají Vaše květiny na pokoji. Šanta má mnoho různých blahodárných účinků, a to nejen na kočky, ale i na lidi.

kočička

Více se o ní můžete dočíst na www.digitalweb.cz/kocky-by-kupovaly-santu/.
I když jsou kočky hodně samostatné, potřebují Vaši lásku a péči, podrbat a pohladit, prohodit s nimi pár slov. Odvděčí se Vám svojí přítulností, a pokud Vám bude zle, ať už fyzicky nebo psychicky, kočka to vycítí a přijde Vám na pomoc. Někdy dokáže z člověka bolest doslova „vytáhnout“.