Česká videoherní tvorba

Videoherní tvorba v Čechách se začala rozšiřovat počátkem 70.let minulého století. Opravdový nárůst zaznamenala ale hlavně v 80. letech. Počítačové hry začínaly vládnout světa a naši šikovní „Ajťáci“ nechtěli zůstat pozadu. A tak vznikaly první tvorby. Rok 1994 dal vzniknout adventuře „Tajemství Oslího ostrova“, od vývojářu Pterodon Software, a začal první zlatý věk počítačových her.
Nedlouho poté následovali i další vcelku úspěšné hry jako:
·         Dračí Historie
·         Gravon
·         Fish Fillets
·         Brány Skeldalu
·         Série her Polda
PC s otevřeným programem
Poté přišel rok 1999 a také druhoválečná a s ním akční hra Hidden and Dangerous, které se povedlo, jako první, uspět v zahraničí. A tím všechno začalo. Další herní tituly na sebe nenechaly dlouho čekat a čeští vývojáři úspěšně prosadili českou tvorbu do zahraničí.
A vznikly české herní legendy:
·         Mafia: The City of Lost Heaven
·         Vietkong
·         Operace Flashpoint
·         Original War
žeton na klávesnici
Český herní průmysl je velice produktivní a existuje řada vývojářských firem, které se těší úctě i v zahraničí.
Pro příklad můžeme zmínit:
·         2K Czech
·         Alda Games
·         Bohemia Interactive Studio
·         Madfinger Games
·         SCS Software
·         A mnoho dalších
 
Pro ukázku úspěšnosti tohoto průmyslu: v roce 2013 vzniklo přes 40 nových her od českých vývojářů. To vše samo o sobě ukazuje, že se neustále rozvíjí. Dnes už i některé univerzity nabízejí studijní předměty zaměřené na počítačové hry (např.: ČVUT). Od roku 2010 jsou české hry oceňovány na Anifilmu v rámci soutěže Česká hra roku a v letech 2011 až 2013 v rámci soutěže Booom. Převládá jistý názor, že videohry jsou největším kulturním exportem České Republiky. Vychází se hlavně z grandiozního pokračování hry Mafie a to Mafie II, která měla další mimořádný úspěch.
nadšení z vítězství hry na PC
Jen Cenega Czech prodala na 140 tisíc kusů. Z toho všeho je patrné, že pokud česká kulturní stránka upadá, není to případ herního průmyslu a herní kultury českých hlaviček, zásobujících celý svět vynikajícími interaktivními výtvory. Nezbývá, než tedy podporovat české vývojáře, aby jim fantazie neochabla a  těšíme se na další výtvory z IT dílen.